JULY DANCE INTENSIVES 2022

 

TAP DANCE

10-11:30h Advanced beginners with Laia Molins

12-13:30h Advanced with Laia Molins

14-15:30h Intermediate with Roser Font

18-19:30h Intermediate/advanced with Ruben Sánchez

20:45-22h Beginners with Matteo Nicolai (Monday to Thursday)

19:30-20:45h Improvisation with Clara Martínez (Monday to Thursday)

 

BALLET

10:30-11:45h Elementary with Paloma Torres (Monday to Thursday)

13:15-14:30h Beginners with Anna Maria Morera (Monday to Thursday)

19:30-21h Advanced with Anna Maria Morera

 

JAZZ-DANCE

9:30-10:30h Beginners with Maria Quero

14:30-15:45h Advanced beginners with Maria Quero (Monday to Thursday)

 

CONTEMPORARY DANCE

12-13:15h Intermediate with Matías Martínez (Monday to Thursday)

15:45-17h Advanced beginners with Èlia Brugulat (Monday to Thursday)

21-22:15h Beginners with Èlia Brugulat (Monday to Thursday)

 

IRISH DANCE

17-18:15h Beginners with Betlem Burcet (Monday to Thursday)

18:15-19:30h Intermediate/advanced with Betlem Burcet (Monday to Thursday)

 

HIP HOP

19:30-20:45h Beginners with Matteo Nicolai (Monday to Thursday)

 

 

TAP DANCE

11:15-12:30h Intermediate with Ruben Pérez ‘Fruty’ (Monday to Thursday)

12:45-14h Beginners with Ruben Pérez ‘Fruty’ (Monday to Thursday)

15:45-17h Intermediate/advanced with Adele Joel (Monday to Thursday) – Guest teacher, United Kingdom*

17:15-18:30h Advanced with Adele Joel (Monday to Thursday) – Guest teacher, United Kingdom*

20:45-22h Advanced beginners with Adele Joel (Monday to Thursday) – Guest teacher, United Kingdom*

 

BALLET

13-14:30h Intermediate/advanced with Anna Maria Morera

20:15-21:15h Beginners with Jaume Bonnin

 

 

JAZZ-DANCE

14:30-16h Intermediate/advanced Simonson Technique with Anna Agustí
 

 

CONTEMPORARY DANCE

9:15-10:30h Intermediate-Choreography workshop with Maria Quero (Monday to Thursday)

21:15-22:15h Intermediate with Matías Martínez

 

 

BAROQUE DANCE (VIII INTERNATIONAL DANCE COURSE)

10:30-13h Elemental (Tuesday to Saturday) – Robert Le Nuz, guest teacher*

16:30-20:15h Advanced – Guillaume Jablonka, guest teacher*

13:45-15h Castanets Elementary with Ludovica Mosca (Monday to Friday)

*Here, all the info about our VIII BAROQUE DANCE & CASTANETS INTERNATIONAL DANCE COURSE

 

FLAMENCO

19-20:15h Beginners with Beatriz del Pozo (Monday to Thursday)

20:15-21.30h Intermediate with Beatriz del Pozo (Monday to Thursday)

 

HIP HOP

10-11:15h Beginners with Matteo Nicolai (Monday to Thursday)

 

CHARLESTON

18:45-20h with Barbara Verri (Monday to Thursday)

 

STRETCHING

14.30-15:45 with Barbara Verri (Monday to Thursday)

 

 

TAP DANCE

10-11h Beginners with Roser Font

11-12:30h Intermediate/advanced with Estefanía Porqueras

13-14:30h Advanced beginners with Roser Font

15-16:30h Improvisation with Roser Font

17:15-18:45h Intermediate with Maria Bossy

18:45-20:15h Advanced with Estefanía Porqueras

20:30-22h Sand dance with Guillem Alonso*

 

BALLET

14-15:15h Elemental with Maria Bossy (Monday to Thursday)

15:30-17h Intermediate with Maria Bossy

20:45-22h Intermediate/advanced with Beàlia Guerra (Monday to Thursday)

 

JAZZ-DANCE

10:15-11:45h Principiantes avanzados – Técnica Simonson with Anna Agustí (Monday to Thursday)

18-19:30h Intermediate/advanced with Victor Rodrigo

19:30-20:45h Beginners with Victor Rodrigo (Monday to Thursday)

 

CONTEMPORARY DANCE

9:15-10:15h Beginners with Èlia Brugulat

12-13:15h Intermediate with Matías Martínez (Monday to Thursday)

 

BODY PERCUSSION

14:30-15:45h with Txus Eguílaz (Monday to Thursday)

 

CAJÓN & TAP DANCE

16-17:15h with Txus Eguílaz (Monday to Thursday). Intermediate level of tap dance required.

 

LOCKING

19-20:15h Beginners with Assumpta Planas (Monday to Thursday)

 

POPPING

20:30-21:45h Open level with Assumpta Planas (Monday to Thursday)

 

 

TAP DANCE

13:15-14:30h History of Tap Dance with Gisela Noguero (Monday to Thursday)

14:30-16h Advanced with Ruben Sánchez

16:45-18h Advanced beginners with Gisela Noguero (Monday to Thursday)

18-19:15h Beginners with Assumpta Planas (Monday to Thursday)

19:30-20:45h Intermediate/advanced with Clara Martínez (Monday to Thursday)

20:45-22h Intermediate with Guillem Alonso (Monday to Thursday)

BALLET

12-13:30h Intermediate with Paloma Torres

16:30-18h Intermediate/advanced with Beàlia Guerra

20:45-22h Elemental with Jaume Bonnin (Monday to Thursday)

JAZZ-DANCE

10-12h Advanced with Victor Rodrigo

15-16h Beginners with Beàlia Guerra

18-19:30h Intermediate with Victor Rodrigo

CONTEMPORARY DANCE

12-13:15h Intermediate/advanced with Tània Palomeque (Monday to Thursday)

13:45-15h Beginners with Roberth Aramburo (Monday to Thursday)
 

19:45-20:45h Intermediate with Matías Martínez

BODY FIT

10:30-11:45h with Paloma Torres (Monday to Thursday)

PRICES PER WEEK

 

1h class (5h/week): 62€ // *Guest teacher, Adele Joel: 69€
 

1,5h class (7,5h/week): 88€ // *Sand Dance: 99€

2h class (10h/week): 109€

Classes for our VIII International Baroque and castanets dance course, here

 

Discounts

A) 10% Luthier students.

B) 10% if you join 15 days in advanced (cumulative with A and C).

C) 10% if you join 4 courses or more (cumulative with A and C).

D) 10% if you have been a student of our Professional Tap Training Program (cumulative with A, B and C).

Maximum cumulative discount: 40%.

 

LIMITED PLACES.

YOU CAN SEND THE REGISTRATION FORM TO dansa@luthierdansa.com

Uso de cookies

Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.plugin cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies