Download registration form

Send it to dansa@luthierdansa.com

summer intensives 2020 png

TAP DANCE

14-15h Beginners with Ruben Pérez ‘Fruty’

18:15-19:45h Advanced Beginners with Ruben Pérez ‘Fruty’

10:15-11:45h Intermediate with Laia Molins

20-21:30h Intermediate/Advanced with Ruben Pérez ‘Fruty’

12-13:30h Advanced with Laia Molins

CAJÓN & TAP DANCE

14-15:30h with Txus Eguílaz

BODY PERCUSSION

15:45-17:15h with Txus Eguílaz

BALLET

14-15:15h Beginners with Maria Bossy (from Monday to Thursday)

11:45-13:15h Intermediate with Anna M. Morera

JAZZ

10-11:30h Advanced Beginners Simonson Technique with Anna Agustí

19:30-21h Intermediate/Advanced with Victor Josep Rodrigo

CONTEMPORARY
21:15-22:15h Intermediate Horton Technique with Matías Martínez

BAROQUE DANCE
15:15-16:30h Elementary with Ludovica Mosca (from Monday to Thursday)

16:45-18h Intermediate with Ludovica Mosca (from Monday to Thursday)

CASTANETS
19-20:15h Elementary with Ludovica Mosca (from Monday to Thursday)

20:30-21:45h Intermediate with Ludovica Mosca (from Monday to Thursday)

IRISH DANCE

16:30-17:45h Beginners with Betlem Burcet (from Monday to Thursday)

18-19:15h Intermediate/Advanced with Betlem Burcet (from Monday to Thursday)

TAP DANCE

10-11:15h Beginners with Roser Font (from Monday to Thursday)

20:15-21:30h Advanced Beginners with Matteo Nicolai (from Monday to Thursday)

14:15-15:45h Intermediate with Ruben Sánchez

16-17:30h Advanced with Ruben Sánchez

TAP DANCE HISTORY

18-19:30h with Gisela Noguero

BALLET
10-11:15h Beginners with Anna M. Morera (from Monday to Thursday)

15:30-16:45h Elementary with Beàlia Guerra (from Monday to Thursday)

17-18:30h Intermediate/Advanced with Beàlia Guerra

JAZZ
11:30-12:45h Beginners with Javier Arroyo ‘Jota’ (from Monday to Thursday)

18:45-20:15h Theatre Intermediate (choreographies from different musicals) with Javier Arroyo ‘Jota’

13:15-14:45h Theatre Advanced (choreographies from different musicals) with Javier Arroyo ‘Jota’

CONTEMPORARY

20:30-22h Intermediate Horton Technique with Matías Martínez

HIP HOP

18:45-20h Open Level with Matteo Nicolai (from Monday to Thursday)

POPPING

11:30-12:45h Beginners with Assumpta Planas (from Monday to Thursday)

TAP DANCE

20:45-21:45h Beginners with Matteo Nicolai

10:15-11:30h Advanced Beginners with Maria Bossy (from Monday to Thursday)

17-18:30h Intermediate with Estefanía Porqueras

13:30-15h Intermediate/Advanced with Roser Font

19-20:30h Advanced with Estefanía Porqueras

MUSICALITY & PERCUSSION FOR TAP DANCERS

11:45-13:15h with Tato Sassone

BALLET
20:15-21:30h Beginners with Maria Bossy (from Monday to Thursday)

15:45-17:15h Intermediate with Maria Bossy

10:15-11:45h Advanced with Anna Morera

JAZZ

18:45-20h Beginners with Victor Josep Rodrigo (from Monday to Thursday)

13:30-15h Intermediate with Victor Josep Rodrigo

FLAMENCO

20:30-21:45h Beginners with Beatriz del Pozo (from Monday to Thursday)
19-20:15h Intermediate with Beatriz del Pozo (from Monday to Thursday)

LOCKING
15:15-16:30h Beginners with Assumpta Planas (from Monday to Thursday)

CONTEMPORARY

12-13:15h Intermediate Horton Technique with Matías Martínez (from Monday to Thursday)

TAP DANCE
17-18:15h Beginners with Annalisa Mattioli (from Monday to Thursday)

15:30-16:45h Advanced Beginners with Roser Font (from Monday to Thursday)

18:30-20h Intermediate with Annalisa Mattioli

10:15-11:45h Intermediate/Advanced with Estefanía Porqueras

13:45-15:15h Advanced with Guillem Alonso

12-13:30h Improvisation with Roser Font

SAND DANCE

*20:15-21:45h Sand Dance technique with Guillem Alonso

BALLET
17:30-18:45h Beginners with Jaume Bonnin (from Monday to Thursday)

19-20:15h Intermediate with Jaume Bonnin (from Monday to Thursday)

JAZZ

12:45-14h Beginners con Karina Amato (de lunes a jueves)

14:15-15:45h Intermediate/Advanced with Anna Agustí

10:15-12:15h Advanced with Victor Josep Rodrigo

HIP HOP
13:15-14:30h Open Level with Matteo Nicolai (from Monday to Thursday)

CONTEMPORARY

16-17:15h Beginners with Beàlia Guerra (from Monday to Thursday)

20:45-22h Intermediate Horton Technique with Matías Martínez (from Monday to Thursday)

General Courses

1h class (5h/week)…….. 62€
1’5h class (7,5h/week).. 88€

2h class (10h/week)….. 109€

*Sand Dance Course with Guillem Alonso

*1,5h class (7,5h/week)… 99€


DISCOUNTS
-10% if you apply 15 days before

-10% Luthier students or if you are from APdC or Tot Pel Claqué
-10% if you join more than 4 courses during July.
-10% if you have done the Professional Tap Program from Luthier.
* Maximum discount -40%.


 

School reserves the right to cancel a course if it doesn’t reach a minimum number of students.


ABOUT THE LEVELS
Beginners or Elementary: if you have never danced before or you have dance a little.
Advanced beginners: if you have danced during 1 year aprox.
Intermediate: if you have danced during 2-3 years aprox.
Intermediate/adv.: if you have danced during 4-5 years aprox.
Advanced: if you have danced during 6 years or more.

poster nadal 2019 eng BREU

TAP DANCE

Beginners 10-11h with Annalisa Mattioli

Beginners 14:30-15:30h with Maria Bossy

Beginners 20:45-21:45 with Assumpta Planas

Advanced beginners 19:15-20:30h with Guillem Alonso

Intermediate 11:30-12:45 with Annalisas Mattioli

Intermediate/adv. 12:45-14:15h with Tzahi

Advanced 17:30-19h with Tzahi

Improvisation 16-17:30h with Tzahi

History of Tap dance 19:15-20:15h with Gisela Noguero

BALLET

Beginners 10-11h with Maria Bossy
Elem./int. 13:45 – 15h with Beàlia Guerra
Intermediate 20 -21.15h with Jaume Bonnín
Intermediate/adv. 11 – 12:30h with Anna Maria Morera

JAZZ

Beginners 15-16h with Javier Arroyo ‘Jota’
Intermediate (Simonson technique) 10-11.30h with Anna Agustí i Karina Amato
Intermediate/adv. (Coreography workshop) 18:30 – 20h with Victor Josep Rodrigo

CONTEMPORARY DANCE

Beginners 16-17h with Beàlia Guerra
Elementary (Horton technique) 12.30 – 13.30h with Matías Martínez
Elem./int. (Horton technique) 21.15 – 22.15h with Matías Martínez

IRISH DANCE

Open level 17-18:30h with Betlem Burcet

BAROQUE DANCE

Elementary 12-13:15h with Ludovica Mosca

CASTANETS

Elementary 13:30-14:30h with Ludovica Mosca
Intermediate/adv. 16-18h with Ludovica Mosca

STREAMOTION TECHNIQUE

18:30-19:30h with Sarah Battochio

Classes are held on December 27th, 28th & 29th 2019 (3 days)


PRICES (3 days included)
1h class (3h total)……………. 30€ / 15€ before December 15th

1h 15min. class (3h45min. total)….. 37,50€ / 18,75€ before December 15th
1h 30min. class (4,5h total)….. 45€ / 22,50€ before December 15th

2h class (6h total)….. 60€ / 30€ before December 15th

We make vouchures for presentsl!

Cancellations: we only return the money if you give notice before December 20th.

School reserves the right to cancel a course if it doesn’t reach a minimum number of students.